Skip to main content

Můj příběh se týká vzestupů a pádu v rámci podnikání.

Kde by tak začala. Moje rodiče byli podnikatelé a měla jsem je jako vzor. Věděla jsem, že až mi bude 18, chci začít podnikat jako oni. Opravdu jsem si s úderem 18. narozenin udělala živnostenský list. A byla jsem tedy podnikatelka! Ale co dál? Co budu vlastně dělat? Moje mamka dělala masérku, tak jsem si řekla, že bych mohla zkusit to samé. Udělala jsem si rekvalifikační kurz, našla si práci v salónu a začala. Postupně jsem si udělala ještě kosmetický kurz a věnovala se kombinovaně v salónu těhle dvěma službám. Řekla bych, že to byl docela úspěšný start. Měla jsem ale chuť posunout to dál a vlastnit svůj salón. Můj manžel taky provozoval masáže a tak jsme si vzali do pronájmu salón společně.

Byl to ale větší salón a pro pokrytí nájmu bylo zapotřebí najmout i kadeřnice a manikérky. Já, 19 letá, plná nadšení, optimismu a odhodlání s nula zkušenostmi jsem se pustila po hlavě do vedení salónu a šéfování dalším ženám o 5-10 let starším než já a vzala si na sebe velký závazek placení velkého nájmu v centru Prahy. A jak můžete odhadnout, pohořela jsem.

Sama jsem si svoji klientelu vybudovala, ale utáhnout celý salón jsem nezvládala a holky kadeřnice a manikérky si ode mě ani za mák nechtěly nechat poroučet. A já to ani neuměla. Chtěla jsem být kamarádka a vůbec nevěděla, jak si získat autoritu. Bylo to pro mě tvrdé. Přišla jsem o hodně peněz a elánu. Ale nevzdala jsem se!

Když jsem splatila dluhy, rozjela jsem nový byznys od nuly v oblasti výživy a fitness. Nejprve sama za sebe a později jsem vybudovala tým dalších žen, on-line kouček, které jsem si zaučila. Vznikla firma a nyní pomáháme tisícovkám žen. Jsem pořád stejně “hrozný šéf”. Považuju tuhle roli za jednu ze svých nejslabších stránek, protože mi mnohem víc jde vytvářet si s lidmi přátelské vztahy, než jim poroučet. Ale nakonec to nějak funguje a jsme skvělá parta, která dělá něco hodnotného pro ostatní. A to mě motivuje překonávat ten diskomfort, když musím být ten šéf a řešit nepříjemné situace. Nebo nést zodpovědnost za ostatní. Nebo se vypořádat s nejistotou, jestli uživím sebe a svou rodinu. A obzvlášť teď, když jsem navíc máma a nemůžu jen tak odejít na mateřskou. Moje zodpovědnost a potřeba účasti tu pořád je.

Ale stejně bych to za nic neměnila. Být svým vlastním pánem a tvořit něco, co má pro mě smysl, za to všechno stojí.

Podnikání není snadné, to ví nejspíše každý, kdo jej vyzkoušel, ale jako všechno to má své pro a proti. Já ale věděla, že i když je tohle ta náročnější cesta, je to cesta, kterou chci jít. A i když to jednou nevyšlo a přišla jsem o opravdu velké množství peněz, odmítla jsem se vzdát! Jakmile jsem objevila svou novou vášeň ve fitness, rozhodla jsem se rozjet to ve velkém znovu a tentokrát úspěšně! Člověk se zkrátka nesmí vzdávat! Vše se v životě děje z nějakého důvodu a mé první podnikání v minulosti nevyšlo prostě proto, že můj účel by někde jinde – ve výživě a fitness – v podpoře a pomáhání tisícovek žena na cestě za jejich cíli.

A co bych řekla na závěr vám holky? Nevzdávejte to! Podnikání není procházka růžovým sadem. Vyžaduje spoustu času, trpělivosti, vzestupů a pádů. Ale vytvářet něco svého je to, co vás bude dobíjet. 10x spadnout a pokaždé vstát a zkusit to znovu je lepší než to zabalit! Nikdy totiž nevíte, který z pokusů může být ten úspěšný a věřte, že při tvrdé práci ten úspěšný přijde.

Katy (IG: @katy_blazcikova)

Přidej svůj komentář