Skip to main content

Od maminky maminkám: 5 tipů, jak zvládnout předvánoční shon

A je to zase tady,  milované i obávané Vánoce! I přestože si každé léto říkáš, že letos dárky vyřešíš dřív a pečení cukroví i úklid si dopředu rozplánuješ – nakonec většinu z toho stejně řešíš na poslední chvíli a s mnoha vráskami na čele.  Teď se ale na pár minutek zastav, mám pro tebe tipy, jak předvánoční čas zvládnout ve větším klidu a snad si ho ještě i užít!

VÁNOCE TVÉHO DĚTSTVÍ
Vzpomínáš si ještě na dobu, kdy jsi i ty byla dítě? Na tu tajuplnou atmosféru Vánoc a na to, jak moc ses Štědrého dne nemohla dočkat? Jaká vzpomínka se ti vybaví jako první? Možná to bylo společné sledování vánočních pohádek, pečení cukroví s rodiči nebo stavění sněhuláka. Možná to byly i vánoční koledy, které hrály, zatímco jste se s rodiči choulili pod teplou dekou.

A teď zavzpomínej znovu – bylo doma uklizeno? Měla máma napečeno 15 druhů cukroví? Bylo všechno perfektně připravené nebo doma naopak vládl radostný duch Vánoc a troška bince mu nevadila? Je to tak, možná sis na sebe ohledně Vánoc naložila nereálná očekávání. Možná máš pocit, že jedině ve sterilně uklizeném domově s cukrovím jako od profíka to budou ty “pravé Vánoce”. Ale možná jsou Vánoce opravdu o něčem jiném – o lásce, rodině a radosti z toho, že jste spolu.

Přijmi proto mé tipy, jak zvládnout předvánoční shon a stres ve větším klidu. Jak vytvořit pro děti kouzelné Vánoce, aniž by ses u toho strhala a dalšího půl roku se dávala do kupy.

TIPY, JAK ZVLÁDNOUT PŘEDVÁNOČNÍ PŘÍPRAVY

 • Zjednoduš, co lze
  Jako máma máš vždy práce až nad hlavu, málo času a většinou ani žádné pomocníky. A o Vánocích to platí dvojnásob! Šetři proto své síly a snaž se zjednodušit vše, co lze. Chceš se blýsknout luxusním cukrovím, jehož příprava chce moře času a které žádnou chybu neodpustí? Opravdu se musíš dělat s vánočkou, když si ji můžeš koupit v tom skvělém pekařství ve městě? Vážně tvou snahu někdo ocení? Pamatuj, že všechno nemusí být dokonalé, Stačí, když je to tak akorát!
 • Nakupuj online
  Předvánoční nakupování mívá svou jedinečnou atmosféru, ale většinou se spíš mačkáš s davem lidí v přeplněném a přetopeném obchodě, lapáš po dechu a snažíš se vzpomenout, co jsi vlastně chtěla koupit. Jdi na to chytře, uvař si šálek kávy nebo voňavého čaje (třeba do našeho designového hrnku GENTLE BUT STRONG) a objednej si vše online. Když to nenecháš na poslední chvíli, všechno pořídíš včas a z tepla a klidu svého domova.
 • Výzdoba v režii dětí
  Děti Vánoce milují a také milují vytvářet vánoční dekorace, kterými svůj domov vyzdobí! Naplánuj jim proto kutilské odpoledne, třeba když bude venku vážně nevlídno, a společně stříhejte, lepte a malujte. Můžete tak společně zkrášlit okna, vytvořit ozdoby na stromeček nebo potěšit babičky a dědečky vlastnoručním vánočním přáníčkem. Pusťte si k tomu koledy, uvařte horké kakao a užijte si odpoledne jako malované.
 • Rozděl a nech si pomoct
  Stalo se nepsaným pravidlem, že Vánoce “dělá” máma. Jenomže to je na jednu osobu, která se kromě toho ještě stará o vše ostatní, přece jen trochu moc, ne? Neboj se proto delegovat povinnosti i na ostatní členy rodiny. Sedni si s partnerem a dětmi a rozdělte si povinnosti. Přece jenom se dětem bude mnohem lépe pomáhat s úklidem, když budou vědět, že Ježíšek binec fakt nerad. A partner? I ten určitě rád přidá ruku k dílu!
 • Tradice vytváří vzpomínky
  Vánoční tradice jsou krásné a s láskou na ně vzpomínají děti i dospělí. Nemusíte zrovna krájet jablko nebo lít olovo, tvoje rodina si může vytvořit svou vlastní tradici. Ať je to procházka do lesa s dobrotami pro zvířátka, divoká koulovačka při prvním sněhu nebo posílání malovaných pohlednic známým a přátelům. Cokoliv tvoji rodinu naplňuje radostí se může stát novou vánoční tradicí.

Smyslem Vánoc je si je užít, ne je jenom přežít. Není proto od věci vrátit se ke “kořenům” a osekat tyto často přeplácané svátky na minimum. Díky tomu získáš prostor se nejenom v tom shonu nadechnout a uvědomit si jedinečnou atmosféru tohoto období, ale dokážeš tak lépe rozlišit to, co je pro tebe i tvou rodinu důležité. Vděčnost, že jste spolu. Pomazlení s dětmi a jejich veselý smích. Teplo rodinného krbu a sněhové vločky za oknem. Však proč chtít víc?

Věřím, že si letošní Vánoce užiješ v pohodě a klidu společně se svými dětmi a rodinou a že tě předvánoční shon nesemele. A až budeš shánět vánoční dárky, nezapomeň ani na sebe a odměň se! Udělej si radost třeba jedním z našich autorských stříbrných a pozlacených šperků GENTLE BUT STRONG, které oslavují neuvěřitelnou vnitřní sílu, krásu i jemnost všech žen. 

S láskou,
Domi❤️

Přidej svůj komentář